Fevralın 17-də Fransa və Əlcəzair məhkəmə, polis və kəşfiyyat sahələrini əhatə edən yüksək səviyyəli təhlükəsizlik koordinasiya mexanizminin bərpası barədə razılığa gəliblər
Fransa və Əlcəzair arasında təhlükəsizlik mexanizmi yenidən aktivləşdirilir / AFP
Fevralın 17-də Fransa və Əlcəzair məhkəmə, polis və kəşfiyyat sahələrini əhatə edən yüksək səviyyəli təhlükəsizlik koordinasiya mexanizminin bərpası barədə razılığa gəliblər. Rəsmi dairələr bu addımı iki ölkə arasındakı gərgin münasibətlərin normallaşması yolunda ilk addım kimi qiymətləndiriblər.
Fransanın daxili işlər naziri Loran Nunez bu mühüm qərarı Əlcəzair prezidenti Əbdülməcid Tebbune ilə keçirdiyi iki günlük görüşdən sonra açıqlayıb.
Nazir L.Nunez jurnalistlərə açıqlamasında əlcəzairli həmkarı Səid Sayud və yüksək vəzifəli təhlükəsizlik rəsmiləri ilə görüşlərin müsbət nəticələndiyini bildirib. Tərəflər "normal təhlükəsizlik münasibətlərini" bərpa etmək məqsədilə koordinasiya mexanizmini yenidən işə salmaq barədə razılıq əldə ediblər.
Fransanın daxili işlər naziri Loran Nunez, əldə olunan razılaşmanın "mümkün qədər tez" tətbiq ediləcəyini vurğulayıb. O, təhlükəsizlik və miqrasiya sahəsindəki əməkdaşlığın yenidən "çox yüksək səviyyəyə" qalxacağını bəyan edib.
Ötən ilin aprel ayında Fransada bir əlcəzairli diplomatın saxlanılması ilə başlayan qısamüddətli gərginlikdən sonra təhlükəsizlik koordinasiyası tərəflər arasında dialoqun bərpası üçün əsas kanal rolunu oynamağa başlayıb. Həmin hadisədən sonra hər iki ölkə səfirlərini geri çağırıb və regional siyasətdəki ciddi fikir ayrılıqları səbəbindən münasibətlər gərginləşib.
İki ölkə arasındakı gərginliyin ən kəskin məqamı 2024-cü ilin iyulunda yaşanıb. Həmin vaxt Fransanın Qərbi Sahara üçün muxtariyyət təklifini dəstəkləmək məqsədilə öz rəsmi mövqeyini dəyişməsi Əlcəzair tərəfindən qəti şəkildə rədd edilib və diplomatik böhranı daha da dərinləşdirib.
Fevralın 17-də elan edilən bu razılaşma yeni bir mərhələnin başlanğıcı hesab olunsa da, rəsmi dairələr münasibətlərin tam normallaşdığını bildirməkdən hələlik çəkinirlər.